Kontakt presse og kommunikation

VIGTIGT: Hvis du som passager har et spørgsmål eller ønsker at klage, skal du henvende dig til Københavns Lufthavns Kundeservice på telefon +45 3231 3231 eller via vores kundeserviceformular. På CPH.dk kan du også finde masser informationer om f.eks. flyafgang og ankomster, bagage, parkering og guide til den trygge rejse. 

Københavns Lufthavns kommunikationsafdeling er bemandet på hverdage fra 8:30-17. Her arbejder vi med presse, public affairs, CR, regulatory affairs, corporate brand samt intern & community kommunikation. 

Aftaler om besøg og interviews med ansatte i Københavns Lufthavn skal altid aftales med presseafdelingen og/eller pressevagten. Skal du fotografere eller interviewe rejsende eller andre i lufthavnen, skal du have en optagetilladelse. Læs mere om det her.

Pressevagt

Journalister og medier kan kontakte vores presseansvarlige på tlf. +45 3231 2800. Der er døgnvagt, så vi kan kontaktes ved helt særlige og hastende sager, der ikke kan håndteres på en normal arbejdsdag.

Press and Media Relations

 
Lars Lemche

Fungerende Pressechef


lars.lemche@cph.dk

Kevin Arildtoft Moer

Kommunikationsrådgiver


kevin.arildtoft@cph.dk







Public Affairs

 
Søren Rosenkilde Clausen

Director, Public Affairs


soeren.clausen@cph.dk

Mikkel R. Rimsø Sørensen

Senior Public Affairs Advisor


mikkel.rimsoe.soerensen@cph.dk

Louise Skov Jensen

Senior Public Affairs Advisor


louise.jensen@cph.dk

Mette Høst

Senior Public Affairs Advisor


mette.hoest@cph.dk

Corporate Responsibility

 
Marie Louise Hansen

Head of Corporate Responsibility


marie.louise.hansen@cph.dk

Darjana Kalember

Senior Corporate Responsibility Consultant


darjana.kalember@cph.dk







Regulatory Affairs

 
Mikkel Krogh

Director, Regulatory Affairs


mikkel.krogh@cph.dk

Community Communication & Corporate Brand

 
Kathrine Alexandrowiz

Head of Community Communication & Corporate Brand


kathrine.alexandrowiz@cph.dk

Helene Kyhl

Senior Communications Advisor


helene.kyhl@cph.dk

Helle Lillelund Aggebo

Senior Communications Consultant


helle.aggebo@cph.dk

Michelle Estelle Ringgaard Rivas

Communications Advisor (på barsel)


michelle.rivas@cph.dk

Morten Wium Olesen

Senior Communications Consultant


morten.olesen@cph.dk

Jakob Kyed Bayram

Communications Consultant


jakob.bayram@cph.dk