Pressekontakt

VIGTIGT: Hvis du som passager har et spørgsmål eller ønsker at klage, skal du henvende dig til Københavns Lufthavns Kundeservice på telefon +45 3231 3231 eller via vores kundeserviceformular. På CPH.dk kan du også finde masser informationer om f.eks. flyafgang og ankomster, bagage, parkering og guide til den trygge rejse. 

Du kan også finde informationer om regler ang. fly- og mødetider, bagage og parkering her.

Hvis du er fotograf og har brug for en fototilladelse, så læs mere her.

Københavns Lufthavns kommunikationsafdeling er bemandet på hverdage fra 8 - 17. Journalister kan kontakte pressevagten udenfor åbningstid.

CPH's kommunikationsafdeling arbejder for at skabe et entydigt og præcist billede af CPH i offentligheden, og derfor skal CPH i sin kommunikation være pålidelig, hurtig tilgængelig, forståelig og konsekvent. Læs mere om vores kommunikationspolitik her.

Pressevagt

Journalister og medier kan kontakte CPH's presseafdeling på tlf. +45 3231 2800

Press Relations

 
Lars Lemche

Pressechef / Head of Media Relations


lars.lemche@cph.dk

Kevin Arildtoft Moer

CR- & Communications Advisor


kevin.arildtoft@cph.dk

Public Affairs

 
Søren Rosenkilde Clausen

Director, Public Affairs


soeren.clausen@cph.dk

Mikkel R. Rimsø Sørensen

Senior Public Affairs Advisor


mikkel.rimsoe.soerensen@cph.dk

Louise Skov Jensen

Senior Public Affairs Advisor


louise.jensen@cph.dk

Mette Høst

Senior Public Affairs Advisor (barsel)


mette.hoest@cph.dk

Corporate Responsibility

 
Marie Louise Hansen

Head of Corporate Responsibility


marie.louise.hansen@cph.dk

Regulatory Affairs

 
Mikkel Krogh

Director, Regulatory Affairs


mikkel.krogh@cph.dk

Strategy & Coordination

 
Martin Jessen

Senior Strategy Manager


martin.jessen@cph.dk

Community Communication & Corporate Brand

 
Kathrine Alexandrowiz

Head of Community Communication & Corporate Brand


kathrine.alexandrowiz@cph.dk

Helene Kyhl

Senior Communications Advisor


helene.kyhl@cph.dk

Helle Lillelund Aggebo

Senior Communications Consultant


helle.aggebo@cph.dk

Michelle Estelle Ringgaard Rivas

Communications Advisor (på barsel)


michelle.rivas@cph.dk

TBA

Senior Communications Consultant