Pressekontakt

Hvis du ikke er journalist...

Hvis du som passager har et spørgsmål til lufthavnen, skal det rettes til CPH Kundeservice på telefon +45 3231 3231 eller via vores kundeserviceformular.

Du kan også finde informationer om regler ang. fly- og mødetider, bagage og parkering her.

Hvis du er fotograf og har brug for en fototilladelse, så læs mere her.

Københavns Lufthavns kommunikationsafdeling er bemandet på hverdage fra 8 - 17. Journalister kan kontakte pressevagten udenfor åbningstid.

CPH's kommunikationsafdeling arbejder for at skabe et entydigt og præcist billede af CPH i offentligheden, og derfor skal CPH i sin kommunikation være pålidelig, hurtig tilgængelig, forståelig og konsekvent. Læs mere om vores kommunikationspolitik her.

Pressevagt

Journalister og medier kan kontakte CPH's presseafdeling på tlf. +45 3231 2800

Press Relations

 
Kenni Leth

Director, Press Relations


kenni.leth@cph.dk

Lars Lemche

Senior Advisor, External Relations


lars.lemche@cph.dk

Kevin Arildtoft Moer

CR- & Communications Advisor


kevin.arildtoft@cph.dk

Public Affairs

 
Søren Rosenkilde Clausen

Director, Public Affairs


soeren.clausen@cph.dk

Toke Helmø

Senior Public Affairs Advisor (orlov)


toke.helmoe@cph.dk

Mette Høst

Senior Public Affairs Advisor (barsel)


mette.hoest@cph.dk

Tue Robi Jensen

Senior Public Affairs Advisor


tue.jensen@cph.dk

Corporate Responsibility

 
Marie Louise Hansen

Head of Corporate Responsibility


marie.louise.hansen@cph.dk

Louise Løkke Gammelmark

CR- & Communications Advisor


louise.gammelmark@cph.dk

Regulatory Affairs

 
Mikkel Krogh

Director, Regulatory Affairs


mikkel.krogh@cph.dk

Strategy & Coordination

 
Martin Jessen

Senior Strategy Manager


martin.jessen@cph.dk

Helle Normann Pedersen

Administrative Coordinator & PA


helle.pedersen@cph.dk

Community Communication & Corporate Brand

 
Kathrine Alexandrowiz

Head of Community Communication & Corporate Brand


kathrine.alexandrowiz@cph.dk

Helene Kyhl

Senior Communications Advisor


helene.kyhl@cph.dk

Michelle Estelle Ringgaard Rivas

Communications Advisor


michelle.rivas@cph.dk

Helle Lillelund Aggebo

Senior Communications Consultant


helle.aggebo@cph.dk

Mads Klyhn Andersen

Communications Consultant


mads.klyhn.andersen@cph.dk

Sara Westphal Emborg

Communications Advisor (barsel)


sara.emborg@cph.dk