Forsinkelser og mulige aflysninger
På grund af mangel på bemanding i Naviair, som varetager flyveledelsen, kan der være forsinkelser og enkelte aflysninger. Der kan desuden forekomme mindre forsinkelser som følge af nødvendig vedligeholdelse af start- og landingsbaner. Hold dig opdateret her på cph.dk eller i CPH’s app Læs mere
På grund af mangel på bemanding i Naviair, som varetager flyveledelsen, kan der være forsinkelser og enkelte aflysninger. Der kan desuden forekomme mindre forsinkelser som følge af nødvendig vedligeholdelse af start- og landingsbaner. Hold dig opdateret her på cph.dk eller i CPH’s appLæs mere
 
18.09.2017

SAS udvider på ruten til Ålesund

SAS sætter en ekstra afgang ind mellem Københavns og Ålesund i Norge. Det øger de rejsendes muligheder for at rejse videre ud i verden fra Københavns Lufthavn.  

SAS har succes med den direkte rute fra København til Ålesund på den norske vestkyst, og fordobler nu frekvensen på ruten fra en til to daglige forbindelser.

"Vi kan nu tilbyde vores forretningskunder til Ålesund et betydeligt forbedret produkt og vores ferie og fritidskunder får langt bedre mulighed for at opleve denne smukke by og den storslåede natur," siger marketing- og salgsdirektør i SAS i Danmark, Per Møller Jensen.

Tidlig ankomst til København
SAS øger frekvensen på ruten med en sen afgang fra København kl. 21.00 med ankomst i Ålesund kl. 22.35 og en tidlig afgang fra Ålesund kl. 06.00 med ankomst i København kl. 07.35. De nye afgange kan bookes fra mandag den 24. august på http://www.sas.dk/

”Den ekstra daglige forbindelse til Ålesund øger mulighederne for de norske rejsende – ikke mindst forretningsfolk – der benytter sig af de mange forbindelser fra København til destinationer i og uden for Europa. Det styrker SAS’ transfertrafik og dermed Københavns Lufthavns strategi om fortsat at være det førende nordeuropæiske knudepunkt for flytrafik,” siger aviationdirektør Carsten Nørland, Københavns Lufthavne.