Pressekontakt

Pressen kan kontakte kommunikationsafdelingen direkte på telefon 3231 2800.

Københavns Lufthavns kommunikationsafdeling er bemandet på hverdage fra 8 - 17. Telefon 3231 2800 er dog døgnbemandet og kan bruges i tilfælde af hastesager.

CPHs kommunikationsafdeling arbejder for at skabe et entydigt og præcist billede af CPH i offentligheden, og derfor skal CPH i sin kommunikation være pålidelig, hurtigt tilgængelig, forståelig og konsekvent. Læs mere om vores kommunikationspolitik her.

Hvis du ikke er journalist...

Kundeservice 3231 3231

Hvis du som passager har et spørgsmål til lufthavnen, skal det rettes til CPH Kundeservice på telefon 3231 3231 eller via vores kundeserviceformular.

Du kan også finde svar på de fleste spørgsmål ang. fly- og mødetider, bagage og parkering her.

Hvis du er fotograf og har brug for en fototilladelse, så læs mere her.

Kontakter i kommunikationsafdelingen

 Morten Boje Hviid

 Afdelingschef, External Communication & Public Affairs

 E-mail: morten.hviid@cph.dk

 

Kasper Hyllested

Pressechef

E-mail: kasper.hyllested@cph.dk

 

 

Lars

Lars Lemche

Senior kommunikationsrådgiver

E-mail: lars.lemche@cph.dk

 

  

Louise Løkke Gammelmark

Louise Løkke Gammelmark

CR- og Kommunikationsrådgiver

E-mail: louise.gammelmark@cph.dk

 

 

Jesper Kronborg

Public Affairs rådgiver

E-mail: jesper.kronborg@cph.dk

 

 

Morten Bro

Morten Bro

Public Affairs konsulent

E-mail: morten.bro@cph.dk