24.05.2006
Gode råd til travl sommer i lufthavnen

Ny sektion på www.cph.dk sætter fokus på sommeren i Københavns Lufthavn. Passagererne kan indtaste rejsetidspunkt og se, hvor travlt der er i lufthavnen, når de skal ud at rejse.

     Sommertid betyder myldretid i lufthavnen, og med udsigt til op mod 80.000 rejsende om dagen har Københavns Lufthavn taget en række initiativer for at gøre passagerernes vej gennem lufthavnen så smidig som mulig i den travle tid.

Travlhedsbarometer, rejsetips og børnetilbud

For at hjælpe passagererne på vej har lufthavnen oprettet en særlig sommersektion på hjemmesiden www.cph.dk med råd og vejledning om starten på rejsen.

Der er travlt i lufthavnen det meste af sommeren, men på nogle dage og tidspunkter er der betydeligt flere rejsende end i andre perioder. I

sommersektionens travlhedsbarometer kan du indtaste dag og tidspunkt for din afrejse og få at vide, hvor travlt der forventes at være i lufthavnen netop da. Samtidig giver lufthavnen en række gode råd om, hvordan du så smidigt som muligt kommer gennem lufthavnen på det aktuelle tidspunkt.  

I sommersektionen kan du også se, hvordan du kommer billigt af sted på ferie. Lufthavnen har samlet links og tips om alt fra billige flybilletter til billig mad og drikke i lufthavnen.          

Hvis du rejser med børn, kan du i finde en oversigt over de muligheder lufthavnen tilbyder børn: Hvordan finder jeg vej til legeområdet? Hvor kan jeg købe børnetøj?

Ekstra servicemedarbejdere

I sommerperioden udvider lufthavnen sit korps af servicemedarbejdere, som kan hjælpe dig med at finde vej og oplyse om de forskellige muligheder i lufthavnen. Servicemedarbejderne er nemme at få øje på. De er klædt i limegrønne poloshirts med lufthavnens logo, CPH. Du finder servicemedarbejderne i check-in området og andre centrale steder i lufthavnen.

Tre security indgange at vælge imellem

For at minimere ventetiden ved sikkerhedskontrollen kan passagerer i udenrigsterminalerne nu vælge mellem tre forskellige indgange med sammenlagt 10 "spor" til sikkerhedskontrol.

Ved at åbne en ekstra indgang bliver presset på det enkelte kontrolsted mindre, og passagererne kan komme hurtigere igennem. Alligevel kan der på dage med mange flyafgange opstå ventetid, men med etableringen af endnu en sikkerhedskontrol har passagererne mulighed for at vælge den indgang, hvor der er færrest passagerer. 

Elektroniske informationsskærme ved opgangene til sikkerhedskontrollen oplyser om den aktuelle ventetid ved de forskellige indgange. Passagererne kan så vælge at benytte den indgang, hvor ventetiden er kortest.

Servicemedarbejdere står klar til at assistere i lufthavnen i sommer

 

 

 Sommersektion