03.03.2006
Københavns Lufthavn i top med fly til tiden

Københavns Lufthavn er nummer et i Skandinavien, når det gælder fly til tiden. Det fremgår af den årlige statistik over omfanget af forsinkelser i de 27 største lufthavne i Europa. Opgørelsen udarbejdes af Association of European Airlines (AEA) og gælder flyruter inden for Europa.

Københavns Lufthavn, der er Skandinaviens største, ligger i opgørelsen for 2005 foran de to øvrige skandinaviske hovedlufthavne, Oslo og Stockholm, og indtager en europæisk fjerdeplads på punktlighed. Hvis der alene ses på de forsinkelser, som lufthavnen selv eller flyvesikringstjenesten var årsag til, er Københavns Lufthavn nummer et i Europa.

Düsseldorf i front

Førstepladsen i AEA opgørelsen indtager Düsseldorf, hvor 13,8 procent af flyafgange til europæiske destinationer var forsinket mere end 15 minutter. Lufthavnen i Helsinki opnår en andenplads med 15,5 procent og Bruxelles tredjepladsen med 15,7 procent. I København var 16,1 procent af de europæiske flyafgange forsinket mere end et kvarter.

Værst står det til i Londons Heathrow lufthavn, hvor 27,9 procent af flyafgangene sidste år var ramt af forsinkelser. Herefter fulgte Athen, Rom, Istanbul, Madrid og Barcelona – alle lufthavne, hvor mere end hver fjerde afgang var forsinket mindst et kvarter. Det europæiske gennemsnit lå på 21 procent mod 20 procent de tre foregående år.

Der kan være mange årsager til, at et fly bliver forsinket. I AEA opgørelsen kan man læse, at cirka en tredjedel af forsinkelserne ved afgang fra København skyldes, at flyet allerede var forsinket ved ankomst. Kun hver sjette forsinkelse – eller 2,7 procent af samtlige afgange – skyldtes forhold, som lufthavnen eller flyvesikringstjenesten var ansvarlig for, hvilket er den bedste placering blandt de 27 lufthavne i opgørelsen.


 

 

Lufthavne i Europa med færrest forsinkelser:
Düsseldorf: 13,8%
Helsinki: 15,5%
Bruxelles: 15,7%
København: 16,1%
Oslo: 16,2%

Lufthavne i Europa med flest forsinkelser:
London Heathrow: 27,9%
Athén: 26,9%
Rom: 26,7%
Istanbul: 26,2%
Madrid: 25,9%


 Association of European Airlines

 Komplet liste over punktlighed i europæ-iske lufthavne (pdf)