03.09.2004
Mindre bemanding ved paskontrollen kan give ventetid

Fra 6. september – 31. december 2004 skærer Københavns Politi ned på bemandingen ved paskontrollen i Københavns Lufthavn. Hvert år rejser 5,1 million - ud af lufthavnens 17,7 millioner passagerer - til og fra non-Schengen-landene. Det er de passagerer, der berøres af nedskæringerne, og som kan opleve ventetid ved paskontrollen.

”Året igennem har vi været underbemandede, og det har genereret en del overarbejde, som vi er nødt til at afspadsere inden årets udgang. Det kommer primært til at kunne mærkes på bemandingen ved paskontrollen. Vi beklager, at det kommer til at gå ud over passagererne, men det er svært at undgå, når vi ikke vil gå på kompromis med kvaliteten af paskontrollen. Samtidig er vi parate til at indgå aftaler om fleksible ordninger, der kan minimere generne, så længe det ikke koster os flere ressourcer,” siger Thorkild Steen Jensen, Politiinspektør i Københavns Politi.

”Vi er kede af, at passagererne kommer til at opleve dårligere service, men vi vil gøre alt, hvad vi kan for, at passagererne kommer til at mærke så lidt som muligt til politiets afspadsering. Hver dag vil vi måle køerne og sætte ekstra passagerassisstenter ind i de tidsrum, hvor behovet er størst. Vores målsætning er, at passagererne i gennemsnit højst bør vente i tre minutter for at komme igennem paskontrollen, men på grund af politiets afspadsering vil man kunne risikere ventetid på i værste fald op til 20 minutter. Vores bedste råd til de passagerer, der skal rejse til og fra non-Schengen landene, er at komme i god tid dvs. ca. en halv time før normalt,” siger Susanne Frank, Københavns Lufthavnes chef for passagerafdelingen.


 Gode råd til passagererne
 Læs mere om Schengen samarbejdet