22.08.2003
Kastrup får avanceret radar
Københavns Lufthavne A/S investerer 30 - 40 millioner kroner i et avanceret radaranlæg, som øger sikkerheden og gør det nemmere at kontrollere fly, der ruller på startbaner, taxiveje og opstillingspladser.
- Vi har haft en jordradar i Kastrup siden 1986 for at kunne følge flyenes bevægelser på jorden, siger den ansvarlige for trafikafdelingen i Københavns Lufthavne, underdirektør Hans Christian Stigaard. Det er ikke et krav, men næsten alle større lufthavne har et jordradaranlæg for at øge sikkerheden og mindske muligheden for forsinkelser. Med det nye system vil alt, hvad der bevæger sig på jorden kunne identificeres ikke bare som en lysplet på en skærm. For et flys vedkommende kan nummer, flytype og selskab aflæses direkte, og det samme gælder for brandkøretøjer eller andet materiel, der anvendes på en flyveplads. Det nye system kan også give automatisk alarm om potentielt kritiske situationer.
Det hollandske firma Hitt er hovedleverandør på projektet, der indebærer leverancer fra en række firmaer herunder det danske Terma. Anlægget opbygges i faser og i april 2005 tages første del af systemet i brug.
For yderligere information kontakt venligst pressekoordinator Camilla Kjærsgaard på telefon: 3231 2806.