21.05.07
Aer Lingus i ny direkte, daglig forbindelse fra København til Dublin
28. oktober bliver det igen muligt at flyve med Aer Lingus mellem København og den irske hovedstad Dublin. Denne gang med flyvninger alle ugens dage.
Virksomheder og forretningsfolk i vækstcentrene i Øresundsregionen og i Dublin knyttes nu endnu nærmere hinanden. Og skandinaver med smag for Guinness og irere med præference for Carlsberg får nu endnu bedre mulighed for at forkæle smagsløgene.
Den 28. oktober bliver det efter godt halvandet års pause nemlig igen muligt at flyve direkte med Aer Lingus mellem København og Dublin. Denne gang flyver Aer Lingus alle ugens dage mod en frekvens på tre gange ugentligt i 2005.
”Skandinaverne får i højere og højere grad øjnene op for Dublin og Irlands attraktivitet som rejsemål. Og den stærke økonomiske vækst i den irske, internationaliserede økonomi er baggrunden for efterspørgsel den anden vej mod København. Vi venter os derfor meget af kapacitetsforøgelsen og er overbevidste om en markant markedsudvidelse”, siger chef for Airline Relations i Københavns Lufthavne, Corinna Lundbæk Pedersen.
Aer Lingus er Irlands nationale flyselskab og flyver til mere end 60 destinationer i Europa.
Aer Lingus nye rute er den 19 nyhed om nyetablering eller frekvensudvidelse af ruter i Københavns Lufthavn i 2007, og er med til at befæste lufthavnens position som Skandinaviens suverænt største.
